Dekoratif Fiyonk Modelleri

Fiyonk Nedir?

Fiyonk, bir kurdelenin veya i kumaş parçasının kelebek biçiminde bağlanmış haline ya da kelebek halinde bulunan kumaşa denir. Ancak bu materyalleri yalnızca kumaşla sınırlandırmak hayal gücünü de sınırlandırmak anlamına gelir. Öyle ki şeker hamurundan hatta domates kabuklarından dahi fiyonk yapmak, en azından bazı gıda maddelerini fiyonka benzetmek mümkündür. Hatta fiyonkun dekoratif yönü o kadar çok ilerlemiştir ki yastıkların dahi fiyonk haline getirilmesi mümkündür. Keza kurdele dendiğinde de akla ilk olarak kırmızı renk gelmemelidir. Her renkte ve her türlü kumaştan fiyonk yapılabilir ve uygun yer bulunursa son derece şık durur. Örgü fiyonklar da dekorasyon açısından oldukça şık ve sevimli bir tercih olacaktır. Tığ işi fiyonk yapımına dair internette veya sosyal paylaşım sitelerinde çok sayıda örnek video mevcuttur. Hatta işi birazcık daha zorlaştırmak ancak bir o kadar da eğlenceli hale getirmek isteyenler iğne oyasından da bir fiyonk meydana getirebilir.

Dekoratif Fiyonk Nerelerde Kullanılır?

Tıpkı materyallerde olduğu gibi kullanım alanlarında da fiyonku sınırlandırmak doğru değildir. Sabunlukların üzerindeki porselen kısımdan tutun da kadın ayakkabılarının burnuna veya üstüne kadar her alanda rastlamak olasıdır. Hatta çoğu zaman nikah veya bebek şekerlerinde, hediye paketlerinde de karşılaşılır.

Hangi Tür Fiyonk Modelleri Vardır?

Öncelikle kolay ve pratik bir fiyonk yapma arayışı söz konusuysa ayakkabı bağında olduğu gibi iki ayrı ilmek şeklinde yahut iki parmağa kurdeleyi dolayarak yapılan basit çeşitleri vardır. Keza yukarıda bahsedildiği gibi şeker hamurundan meydana getirilen fiyonklar da mevcuttur ve pastalar için son derece şık bir süsleme malzemesi olacak ve kimse gözlerini o kusursuz fiyonkun üzerinden alamayacaktır. Fakat bu tür fiyonk bağlanıp düğüm atılarak değil, iki ayrı parça halinde yapılır. Bunun yapılışı hakkında da internette çok sayıda video mevcuttur. Tamamıyla şık ve gösterişli bir tercih aranmakta ise de çift katlı afili fiyonk modelleri mevcuttur. Bu fiyonkların yapımına başlanmadan önce kurdelenin uzun tutulması gerekir. Esasında her tür fiyonk yapımında kurdeleyi uzun tutmak işi kolaylaştıracaktır. Uzun gelmesi halinde uçlarından kesilebilir. Ve bu fiyonkları daha şık göstermenin bir diğer inceliği ise fiyonku yaptıktan sonra sarkan uçlarını içeri doğru ters üçgen şeklinde kesmektir. Böylelikle çok hoş bir detay ortaya çıkarılmış olacaktır. Sade ve bir o kadar şık bir fiyonk malzemesi arayanlar için ise en basit kumaş türü tüldür. Böylelikle rahatlıkla fiyonka şekil verilerek düğüm atılabilir ve kullanılacak yere iliştirilebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.