Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız Kokusunun Başlıca Nedenleri

Ağız kokusu günümüz başlıca şikâyetlerinden biridir. Çoğu kişinin yakındığı, rahatsızlık veren ve herhangi bir sebebe bağlanamayan ağız kokusunun başlıca nedenlerini açıklayacağız. Bunun yanında almanız gereken önlemleri de açıklayacağım ve bu sorunun en aza indirgenmesini sağlayacağız. Kısa bir açıklamanın ardından konumuza giriş yapalım.

Ağız kokusunun başlıca nedenleri

Ağız kokusu kolayca fark edilir. Bunun sebebi ağızda yaratılan farklı ve rahatsız edici bir tattır. Bu şikâyetin asıl sebeplerini ve alınan sonuçları açıklayacağız. Halk içerisinde bazı nedenler yaygın olarak bilinir fakat bu durumun bir de bilimsel yönünü ve gerçek nedenlerini ele alalım.

Dilin üzerinde yaygın olarak bulunan bakteriler ağız kokusuna sebebiyet verir. Bu bakterilerin oluşumuna sebebiyet veren uçucu maddeler vardır. (uçucu sülfür bileşikleri, VSC) gibi. Bunun sonucunda da halk arasında da yaygın olarak söylenen bazı yiyecekler ağız kokusuna sebebiyet vermez. Örneğin (sarımsak ve soğan) gibi. Yani anlayacağınız üzere ağız kokusunun temel sebepleri bakterilerdir gün içerisinde tüketilen yiyecekler değildir. Fakat halk arasında yaygın olarak bilindiğinden doğru olarak kabul edilmiştir.

Ne Yapmalı?

Yukarıda verilen yiyecek örneklerinin ağız kokusu yaptığını biliriz. Bu bilginin yanlış olduğundan söz etmiştik. Öyleyse doğru olan, bakterilerdir. Peki ya bakterilerin oluşumunu önlemek için ne yapmalıyız? Ağız kokusunu önlemenin yöntemleri nelerdir? Dişleri her gün düzenli olarak fırçalamak sözü artık klişe gibi gelse de ne yazık ki herkes tarafından uygulanmayan bir gereksinimdir. Dişleri fırçalamak tıpkı bir görev gibi her gün yerine getirilmeli ve büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Bunun yanında ekstra olarak temizleyici ürünler kullanabilir diş fırçasının erişemediği bazı bölgeleri de aldığınız ürünlerle fırçalayabilirsiniz.

Dişleri fırçalarken dikkat edilmesi gereken bazı esaslar vardır. Dişlere baskı uygulanmamalıdır ve dişin yanı sıra dil temizliği de oldukça önemlidir. Dil üzerinde oluşan bakterilerin ağız kokusu yaptığından söz etmiştik. Öyleyse dil üzerini fırçalamanın önemine bir değinmek gerekir. Peki dil nasıl fırçalanır? Kullanmış olduğunuz diş fırçasıyla da fırçalayabilirsiniz. Bunun haricinde özel dil fırçaları vardır. Yani olayın kısa bir özetini geçmek gerekirse halk arasındaki duyumlardan ziyade konunun öznel olmayan ve tahminlere göre şekil almayan kısmını bilmeli ve farkında olmalısınız.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.