Bebeklerde Diş Ateşi Nasıl Olur

 

Her bebeğin ilk diş çıkarma ayı farklıdır. Hatta bir yaşında bile diş çıkarabilirler. İlk diş çıkarma en erken bebek 5 ayını doldurunca olur. Anneler için en zor dönemlerden birisi de diş çıkarma dönemleridir. Bebeklerin diş çıkarma zamanları değişik olsa da genel olarak bütün bebekler diş çıkarırken aynı sorunları yaşarlar. Peki diş çıkarırken hangi sorunlar yaşanır bunlara değinelim.

 

Bebek Diş Çıkarırken Karşılaşılan Belirtiler;

 

1) Salyasını Akıtır: Bebek henüz çok küçükken yani 2 aylıkken salya akıtmaya başlayabilir. Bu durum bebekten bebeğe değişir. Kimisinin az kimisinin daha fazla salyası akar. Ancak bütün bebekler de diş çıkaracağı zaman fazla miktar da salyası akar.

 

2) Ateş: Bebeklerde diş ateşi nasıl olur peki. Diş çıkarırken her bebekte ateş görülmeyebilir. Eğer bebekte yüksek ateş olursa, başka hastalık sebebi olabileceğinden mutlaka doktoruna gösterilmelidir.

 

3) Ağrı Olabilir: Bebekler de özellikle azı dişleri çıkarken ağrı daha fazla görülür.

 

4) Huysuzluk: Bebeğiniz diş ağrısından farklı hareketler gösterebilir. Diş tamamen çıkana kadar huyu değişebilir, yani huysuzluk yapabilir.

 

5) İshal: Diş çıkarırken ishal olabilir ancak bu durum sadece dişten kaynaklanmayabilir. eğer ishali uzun süre devam ederse doktoruna götürülmelidir.

 

6) İştahsızlık: Hemen hemen çoğu bebekte bu durum görülür. Ağrıyan yere daha fazla ağrı verecek korkusuyla bebek katı gıdaları istemeyebilir. Ancak bu durum geçicidir endişelenmeye gerek yoktur. Sıvı besinlerle beslemeye devam edebilirsiniz.

 

7) Uykusuzluk: Ağrıdan dolayı özellikle geceleri bebekler uyumayabilir. Anne emzirerek ağrısını biraz dindirmeye yardım edebilir.

 

Diş Çıkaran Bebeğe Nasıl Yardımcı Olunabilir

 

– Eğer bebek ishal oluyorsa bol bol sıvı verilmelidir. Kaybettiği suyu alabilmesi için.

– Diş ağrısını dindirmek için soğuk meyve verebilirsiniz.

– Hazır satılan diş kaşıyıcılardan alabilirsiniz. Hatta buzdolabında bekletip verirseniz ağrısına daha çok yardımcı olacaktır.

– Bebeği emzirerek de ağrısını dindirebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.