Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

 

  1. Günde kaç litre su içilmeli?

 

Günlük tüketilmesi gereken su miktarının kişiden kişiye göre değiştiği ileri sürülse de, cildi yenileyen, ona ışık katan, vücudumuzu adeta temizlemeyen suyun, günlük süreç içerisinde bolca tüketilmesi gerektiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçekliktir. Bu miktarın da günlük en az 2,5-3 litre olması gerekmektedir. Bol su tüketmenin faydaları kuşkusuz saymakla bitmeyecektir.

 

Ancak ne kadar su tüketilmesi gerektiği konusunda farklı görüşler olduğu ve insanların belirli sebeplerle su tüketmekten kaçındığı gözetildiğinde, akılda oluşan kuşkuların bir kenara bırakılması ve vücudun dengesinin su ile sağlandığı, ortalama bir insanın vücudunun da %70 inin sudan oluştuğu dikkate alınarak, günlük en az 2,5 – 3 litre su tüketilmelidir.

  1. 2,5-3 litre su ne şekilde tüketilmeli?

 

Kuşkusuz ki kişi, içeceği suyu gün içerisinde belirli bir sürece yaymalı ve belirli aralıklarla tüketmelidir. Bir diğer ifade ile günlük içilecek 2,5 litrelik suyun bir litresini tek seferde tüketmek, beklenen faydayı vermeyecektir. Kişinin çevresel faktörleri de içine katarak uygulayacağı basit bir programla, suyu tüketme işini sabahtan akşama dek yayacağı bir süreçte yapması gereklidir. Zaten vücut öyle bir dengedir ki, kişi bu programı yalnızca 1 hafta- 10 gün uyguladığında, vücut alışkanlık haline getirecek, kişi kendiliğinden susayacak ve vücut, su dengesini kısa bir süre içerisinde kuracaktır.

 

  1. Tüketilecek su miktarı yaz ve kış aylarına göre değişiklik göstermeli?

 

Yaz aylarında kişinin suya çok daha fazla ihtiyaç duyduğu kuşkusuz olsa da, bu miktarın değişiklik göstermediğini söylemek mümkündür. Yaz aylarında yaşanan su kaybının kış aylarında da aslında kalorifer ve klima gibi ısıtma faktörleri ile yaşandığı unutulmamalı ve yaz aylarında kişinin sadece susama güdüsünün daha fazla olduğuna dikkat edilmelidir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.