Kekik Çayı Diyet Listelerinde Yer Alır Mı?

Kekik Çayı İle Zayıflamak

Kekik bilindiği üzere Güney Avrupa ve Asya ülkelerinde daha çoğunlukla yetişen hoş kokulu bodur bitki grubunun bir üyesidir. İçinde barındırdığı mineraller açısından insan sağlığı için bolca faydalıdır. Özellikle demir açısından bolca minerale sahip olan bu bitki kurutulmuş kullanımı ile mutfağımızda genellikle et yemeklerinin aranan bir tamamlayıcısı olarak girmiştir. Yemeklere katıldığında oluşturduğu bu lezzet ve hoş kokuların dışında vücuda birçok faydası ve etkisi vardır.

Kekik Çayının Besin Değerleri

Kurutulmuş kullanımının dışında kaynatılarak elde edilen suyu vücutta detoks etkisi oluşturduğundan günümüzde birçok uzman diyetisyen tarafından zayıflama ve toksinlerin atılması amacı ile hastalarına ilettikleri listelerde de yer almaya başlamıştır. Yaygınlaşan bu kullanımı sayesinden hem toksinlerden kurtulup hem de vücudun başta demir olmak üzere birçok mineral ihtiyacının da giderilmesinde etkili bir yöntem olmuştur. Kekik çayının özellikle mide hazımsızlığı sorununa direk etkide bulunması nedeniyle zayıflama sürecindeki rolü etkindir. Ortalama bir tutam toz halindeki kekik 28 ile 30 kalori arasındadır. Bileşiğinde protein, karbonhidrat, yağ, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi besin değerlerini barındırmaktadır.

Kekik Çayının Hazırlanışı Ve Etkileri

Kekik çayını elde etmekte oldukça basittir. Birçok bitki çayında olduğu gibi istendiğinde yeşil yapraklarını 10-15 dakika kadar kaynatıp tüketilebilir. Veyahut ta toz halini de yine aynı sürede kaynatarak tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem vücudunuzun zararlı toksinlerden arınmasını sağlayıp, hem de sağlıklı bir şekilde zayıflama sürecini oluşturmuş olacaksınız. Kekik çayını asıl kullanım amacınız zayıflamak olsa bile bağışıklık sitemini güçlendiriyor olması, kolesterolü düşürmesi, mideye ve hazımsızlığa iyi gelmesi, sinir sistemine de fayda sağlaması gibi özellikleri ile birçok fayda sağladığını hissedeceksiniz. Yapılan araştırmalarda kekik çayının kanserle mücadele konusunda da fayda sağladığı ve özellikle kolon kanserine karşı etkisinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çok eski geleneklerimizden beri boğaz ağrıları ve yutkunma ile ilgili yaşadığımız problemlerde de büyüklerimiz kekik çayının şifasından faydalanmış ve önermişlerdir. Genel olarak sindirim organları ile direk etkide olması nedeniyle zayıflama ve antitoksin ihtiyacını fazlasıyla gidermektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.