Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak Besinler

1-)Çikolata

Çikolata Mutluluk

Çikolata mutluluk veren besinlerin başında gelir.Çikolata “anademine” isimli bir kimsayal içerir buda size neşe ve
mutluluk sağlar.Ayrıca bilim adamları çikolataki diğer maddelerinde beyindeki “anademine” kimyasalının beyinde daha uzun süre kalmasına yardımcı olduğuna inanıyorlar.Ayrıca şeker içeriği sayesinde mutluluk veren başka bir kimyasal olan endorfin ‘ i arttırır.Kısacası çikolata kendinizi ruhsal olarak iyi ve mutlu hissetmek için önemli besinlerden bir tanesidir.Fakat yüksek şeker içeriği ve kalorisi nedeniyle fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

 

2-)MuzMuzun Faydaları

Muzun içerisinde “triptofan” adlı bir amino asit yer alır.Triptofan vücuttaki serotonin’in artmasını sağlar.Mutluluğumuzu direkt olarak etkileyen serotonin hormonu özellikle depresyondaki kişiler için son derece önemlidir ve muz da serotonin hormonunun doğal olarak arttırılmasını sağlayacak yiyeceklerden bir tanesidir.

 

 

3-)Somon Balığı 

Somon balığı içerdiği omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin balık türlerinden birisidir.Yapılan araştırmalara göre günlük olarak düzenli omega-3 tüketen insanların,tüketmeyen insanlara göre kendilerini daha iyi ve mutlu hissettikleri kanıtlanmıştır.Somon balığının haricinde uskumru ve ton balığıda omega-3 bakımından oldukça zengin olan balık türlerindendir.Omega-3 depresyonu azaltmak için son derece yağ asitidir.

 

4-)Fasulye ve Soya FasulyesiFasulye Faydaları

Fasulye içeriğinde çözünür lifler,omega-3 ve folik asit sayesinde ruh halinizin iyi olmasını ve kendinizi neşeli hissetmenize yardımcı olur.Ayrıca fasulye demir ve kalsiyum açısından oldukça zengindir ve vücuttaki kan hücrelerinin artmasını sağlar.

 

5-)Bezelye Bezelyenin Faydaları

İçerdiği yüksek miktardaki “folat” maddesi ile beyninizdeki serotonin’in artmasına yardımcı olur.Konserve olanlar besin içeriği bakımından daha düşük olduğu için taze veya dondurulmuş olarak tüketmeniz size daha çok fayda sağlayacaktır.

 

 

6-)Süt ve Süt Ürünleri Süt Ürünlerinin Faydaları

Süt ve süt ürünleri triptofan bakımından oldukça zengin ürünlerdir.Triptofan maddesi sakin ve mutlu olmanız için son derece önemli bir amino asittir.Beyindeki serotonini üretilmek için beyin tarafından ihtiyaç duyulan bir maddedir.Ayrıca süt ve süt ürünleri d vitamini ve b12 vitamini içerir.Bu vitaminlerde stresle ve yaşlanmaya savaşan vitaminlerdir.

 

Ispanağın Faydaları

 

7-)Ispanak

Ispanak folik asit açısından son derece önemli bir besindir.Folik asit beyindeki serotonin’in üretilmesini sağlar böylece depresif ruh halinizden kurtulacak,sakin ve mutlu bir ruh haline kavuşacaksınız.

 

 

8-)Yaban Mersini Yaban Mersini

Yaban mersini strese karşı savaşsan aktioksidanlar ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Antioksidanlar vücuttaki toksinin kaldırılmasını sağlar.Toksinler daha hızlı yaşlanmanıza neden olur ve iç organlarınıza zarar verirler. Ayrıca yaban mersininin lif dolu yapısı bağırsak ve sindirim sisteminize yardımcı olur.Ayrıca bilim adamları yaban mersininin kanseri önlemeye yardımcı olduğunu söylüyorlar.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.