Polen Alerjisi

 

Polen Alerjisi Belirtileri

 

– Polen alerjisi bahar aylarında sık nezle

– Burun tıkanması (bu tıkanıklığa bağlı olarak geniz akıntısı ve nefes alıp vermede zorluk)

– Art arda yada normalinden fazla hapşırma

– Burunda, damakta, gözde ve kulakta kaşıntı,

– Sık burun kanaması

– Gözlerde sulanma

– Sık öksürük

– Nefes sıkışması gibi astım belirtileri

– Polen alerjisinin en önemli belirtileridir.

 

Alerji Teşhisi

 

Öncelikle Alerji Türünü bireyin kendi kendine ve çevreden duyduğu gibi yorumlayıp teşhis koyması son derece yanlıştır. Örneğin Burun tıkanıklığı nefeste güçlük yaşayan bir insan ilk olarak polen alerjisi belirtisi olarak düşünüp polenden kaçınabilir. Ama bu bireyin esas problemi esas alerjisi toz/yün de olabilir. Bu nedenle, kişi belirti ve şikayetlerini eksiksiz bir şekilde doktoruna anlatmalı. Ve Alerji Testi talebinde bulunmalıdır.

 

Polen Alerjisi Hangi Bitkiler İçin Geçerli

 

Polen Alerjisi birçok bitkiye karşı olabilir. Birçok insanın aklına gelmeyen bahçelerimizdeki yeşil çimler bile polen alerjisi olan birey için son derece tetikleyici bir etkendir. Bunun yanında yıkamada kullanılan deterjan, yumuşatıcı gibi ürünler polen alerjiniz hassas ise sizi son derece etkileyebilir.

 

Alerjiniz size;

– Geniz akıntısı

– Burun içi yamulma

– Burun içi et oluşumu

– Ve sinüslerinizde doluluk ve kalınlaşma

– Baş ağrısı

– Ağız açık uyuma

 

Gibi artan rahatsızlıklar olması durumunda nefeste zorluk oluşturacağı için kişinin psikolojisini de etkilemektedir. Alerji takibi yaptığınız hastane doktoru size gereken ilaç ve bilgilendirmeyi yaptığında kurallara uyarsanız bu alerji zor bir durum olmaktan çıkacaktır.

 

Hiç bir alerji türü küçümsenmemelidir. Özellikle bebek ve çocuklarda sıkıntılarını anlatamadıkları takdirde yaşamlarını zorlaştırmış olabilirsiniz. Eğer kendinizde Alerjik bir durumdan şüpheleniyorsanız en yakın zamanda doktorunuza başvurunuz. Başvurmadığınız takdirde, Alerji türünüz ne olursa olsun sizi ve hayatınızı zorlaştıracak bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.