Sivilce Akne Nedir, Nasıl Oluşur?

Sivilce Akne Nedir, Nasıl Oluşur?

 

Çağımız gencinin en büyük sorunu şüphesiz siyah nokta ve sivilce aknelerdir. Gençlerimiz onlardan kurtulmak için türlü işlemler yapsa da çoğu başarıyı tadamamakta. Gelin bu minik düşmanlarımızı yakından tanıyalım.

 

Sivilce Akne Nedir Nasıl Oluşur?

 

Akne, cildimizde gözeneklerde konaklayan kırmızımsı, ciltten kabarık düzeyde olan zaman zaman içi ilthaplı olan sivilcelere denir. Genellikle yüzümüzde daha sonra

sırtta omuz başlarında ve göğüsteki V bölgesinde görülür. Orijini yağlar ve kirdir. Cilt altında biriken yağ, kir gibi tabakalar gün gelip de dışarı çıktığında akne vulgarisi yani namı değer sivilce akneleri oluşturuyor. Hormonal düzeyde artış, yetersiz hijyen ve stres ise en önemli sebepler arasında.

 

Sivilce akne tedavisinin başında elbette korunmak geliyor. Öncelikle belirtilmeli ki buluğ dönemi dediğimiz ergenlik çağında hormonal düzeyden dolayı her ne kadar korunursanız korunun bu cilt problemleri ile ne yazık ki karşılaşacaksınız. Lakin korunma ile buluşmalar minimum düzeye indirilebilir.

 

Korunmak için neler yapmalı?

 

Sağlıklı beslenmek ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince kaçınmak listemizin başında geliyor. Sık sık duş almak, kullanılan kozmetiklere dikkat etmek, yüzde makyaj ile uyumamak da önemli maddelerden. Eğer yüzünüzde makyaj ile uyursanız; gözenekleriniz hava alamaz, makyaj malzemeniz ile bütünleşir bu yüzden sadece sivilce aknelerle değil farklı cilt problemleri de yaşayabilirsiniz.

 

Sivilce akne nasıl geçer?

 

Bütün önlemleri alsak dahi küçük misafirlerimiz hala kendini göstermekte ısrarcıysa onlar için bir kaç çözüm önerisi var. Sivilce aknelerinizden kurtulmak için bol bol su için ve imkânınız varsa güneşlenin. Doğal yumuşak sabunlar kullanın ve yüzünüzü günde en az 2 defa yıkayın.

 

Sabunlarınız kükürt içerikliyse tedavi sürecinde daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca halk arasında yaygın olan limon sürme yöntemi de olumlu etki etmektedir. Ayrıca geliştirilen burun bantları, tonikler kullanılmalı; bu ürünlerden sonra yüze nemlendirici uygulanmamalıdır. Ne olursa olsun sivilce aknelerinizi sıkmayın. Aksi takdirde tüm yüzünüze yayılabilir. Tüm bunlara rağmen büyük sorunlar yaşıyorsanız, dermatoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

​​

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
1
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.