Haşhaşlı Bükme Tarifi

 

            HAŞHAŞLI BÜKME TARİFİ: Haşhaşlı bükme yapmak için ilk olarak un, su ve tuz karışımından oluşan hamurumuz hazırlanır. Hamurun çok sert kıvamda olmamasına dikkat edilir. Hazırlanan hamur üstü kapalı şekilde bir süre bekletilir. Diğer bir yandan iç yağı eritilir ve yarısı oranında da sıvı yağ eklenerek karıştırılır. Bunun yanına da sürtülmüş, yağlı, hamur için haşhaş hazırlanır. Hamurun içine koymak için isteğe bağlı olarak iç harç hazırlanır. Genellikle baharatlarla pişirilmiş yeşil mercimek, maydanoz ve pul biberle karıştırılan haşlanmış patates kullanılır.

 

           YAPILIŞI: Hamurumuz biraz sertleştiği zaman dinlenmiş demektir ve artık yapımına başlanabilir. Dilenen hamuru portakal büyüklüğünde parçalara ayırarak açarız. Açılan her hamur parçasının içine önce her yerine eşit dağılacak şekilde karıştırdığımız yağ sonrasında da haşhaş sürülür. Karşılıklı iki tarafı içe doğru katlanır sonrasında yanlar katlanır ve kare şeklinde hamurumuz elde edilir. Bir sonraki açılan hamurumuzun içine hamur koyulur ve yanları bu hamurun üstüne kapatılır.

 

Diğer hamurlarda da aynı işlem yapılana kadar bu hamurumuz buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Tüm açılan hamurlar bitince ilk açılan hamurdan başlayarak parçalara ayrılır. İkili hamurlar yaklaşık olarak 16 parçaya ayrılır ve her bir parça inceltilerek açılır. Burada açılan hamurun şeklinin dikdörtgen olmasına dikkat edilir ki katlanan bükmeleri şekli tam olsun.

 

Açtığımız hamurun kısa tarafına paralel bir şekilde orta kısmına iç harç yerleştirilir. İki yanı da şekilde içe katlanır. Hazırlanan bükmeler, katlanan kısmı altta kalacak şekilde yağlanmış tepsiye yerleştirilir. Tepsi doldurulduktan sonra bükmelere haşhaşlı yağ sürülür.

 

           SERVİS YAPILIŞI: Hazırlanan tepsi önceden ısıtılan fırınımıza konulur ve hem atı hem de üstü iyice pişip kızarana kadar fırında tutulur. Bükmeler servise hazır hale gelir ve genellikle içecekle servis edilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
1
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.